+48 505 131 347 marcus@yangtorp.nu

Akupunktura:

Często używa się akupunktury jako jedynej formy zabiegu medycznego, ale można ją łączyć z terapią bańkami i/lub moksą. Wszelkie zabiegi wykonywane po raz pierwszy wymagają wcześniejszego postawienia diagnozy przeprowadzonej przez doświadczonego lekarza Tradycyjnej Chińskiej Medycyny (TCM).

W trakcie diagnozy nawiązujesz również kontakt z lekarzem, co jest ważne dla obu stron, zarówno dla pacjenta jak i prowadzącego leczenie.

Co to jest akupunktura?

Słowo akupunktura pochodzi od łacińskich wyrazów: acus – igła i punctio – nakłucie.

Filozofię akupunktury można określić jednym słowem: równowaga. Wywodzi się ona z medycyny chińskie, która twierdzi  że w ludzkim organizmie, przez specjalne kanały energetyczne, zwane meridianami, krąży energia (Qi). Od jej równomiernego przepływu przez organizm zależy nasza kondycja fizyczna i psychiczna.

Akupunktura jest jedną z metod leczenia należącą do Tradycyjnej Chińskiej Medycyny. Nazwa przyjęła się na terenie Europy w XVII wieku kiedy za pośrednictwem jezuitów misjonarzy metoda dotarła z Chin na nasz kontynent. Słowo pochodzi od łacińskiego acus igła, oraz pungere nakłuwać. Pierwotna chińska nazwa brzmi Chen Chin i oznacza ”nakłucie i przyżeganie”, zatem dosłowne tłumaczenie z języka chińskiego brzmi ”terapia aku-moksa”.

Chińska medycyna, wraz z akupunkturą postrzega organizm w szerszej perspektywie niż medycyna konwencjonalna, w swoim podejściu biorąc pod uwagę w równym stopniu czynniki fizyczne, emocjonalne i psychologiczne. Chińska medycyna rozpatruje również Twoje zewnętrzne uwarunkowania, takie jak styl życia i środowisko. Wszystkie te informacje składają się na zrozumienie wzorców, którą leżą u podstaw Twojego stanu chorobowego. Twoje leczenie będzie indywidualnie dostosowane tak aby udało się odwrócić te wzorce i przywrócić stan dobrego zdrowia. Może się to odbyć szybko, ale może również okazać się dłuższym procesem, za to efekty będą trwałe, ponieważ leczenie skierowane jest na usunięcie przyczyny leżącej u podstaw choroby.

Jak właściwie działa nakłuwanie, czyli co dzieje się w mózgu
i ciele?

Akupunktura jest metodą leczniczą uznaną przez medycynę zachodnią, akademicką a od 2019 roku została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W kręgach naukowych Zachodu (na Wschodzie oczywiście też), od pewnego czasu stara się zrozumieć czym jest energia Qi i jak działa.

Jedna z najlepiej opracowanych teorii to teoria o konkurencyjności bodźców. Mówi ona, że bodziec czuciowy, który powstaje podczas nakłucia dociera do mózgu szybciej niż bólowy, ponieważ wędruje po grubszych, “szerokopasmowych” włóknach nerwowych.

Dodatkowo, podczas stymulacji punktów akupunktury, dochodzi do intensywnego wydzielania “hormonów szczęścia” w centralnym układzie nerwowym takich jak dopamina czy serotonina. Te wewnętrzne endorfiny mają naturalne właściwości przeciwbólowe i wyraźnie poprawiają nastrój.

Na co pomaga akupunktura?

Na podstawie kontrolowanych badań klinicznych stwierdzono, że akupunktura jest skuteczną metodą w leczeniu następujących schorzeń:

Chroniczne bóle kręgosłupa
Ostre bóle kręgosłupa
Rwa kulszowa
Alergiczny nieżyt nosa (w tym katar sienny)
Depresja (łącznie z nerwicą depresyjną oraz depresjami po udarze)
Bóle kolana
Bóle karku
Sztywność karku
Bóle głowy
Zwichnięcia

Bezsenność
Bezpłodność kobieca
Trądzik pospolity
Bóle pochodzenia nowotworowego
Artrozy
Chroniczne bóle na tle choroby wrzodowej żołądka, bądź zaburzeń gastrokinetycznych.
Uzależnienie od nikotyny
Alkoholizm i detoksykacja
Ból gardła (zapalenie migdałków)
Kaszel

Łokieć tenisisty
Artrozy reumatoiladne
Udar
Nudności i wymioty
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze pierwotne
Mdłości poranne
Nieprawidłowe ułożenia płodu
Wywołanie porodu
Bóle twarzy

Astma oskrzelowa
Fibromialgia i zapalenie powięzi
Nerwice
Nerwica serca
Kamica żółciowa
Objawy stresu
Ból ucha
Ból oka (w wyniku iniekcji podspojówkowej)
Tik drgawkowy
Zapalenie cewki moczowej u kobiet

Ostre bóle nadbrzusza (w zapaleniu błony śluzowej żołądka, gastrospazm)
Leukopenia
Kolka żółciowa
Dyzenteria
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Zapalenie gruczołu krokowego (przewlekłe)
Chroniczne bóle pleców
Kolka nerkowa
Bóle pooperacyjne
Działania niepożądane naświetlania i chemioterapii
Otyłość

Zespół policystycznych jajników
Wirusowe zapalenie wątroby typu B
Półpasiec
Niedoczynność jajników (łącznie z zaburzeniami hormonalnymi)
Zaburzenia laktacji
Niemoc płciowa u mężczyzn

Jak wygląda zabieg akupunktury?

Poprzez nakłuwanie poszczególnych punktów na kanałach energetycznych można wpływać na stan i przepływ energii w całym ciele, wzmacniając w ten sposób organizm. Regulowanie przepływu ma na celu przywrócenie równowagi energetycznej, która jest warunkiem zdrowia.

Najczęściej w ramach zabiegu nakłuwanych jest kilka punktów w różnych częściach ciała, z reguły nie jest to odczuwalne, bądź daje bardzo niewielkie odczucie bólu w momencie nakłucia. Igły akupunkturowe są jednorazowe, bardzo cienkie, nierdzewne i sterylne. Po umieszczeniu igieł na powierzchni ciała jesteś okrywany w celu zapewnienia ciepła i maksymalnego komfortu pozwalającego na odprężenie się w trakcie trwania zabiegu.

Po zabiegu

Typowe jest uczucie zmęczenia po zabiegu. Możesz również czuć się spragniony i lekko oszołomiony. Dobrze jest wtedy chwilę odpocząć i napić się wody. W niektórych przypadkach w miejscach nakłuć mogą wystąpić ślady i podskórne wybroczyny, są one zupełnie niegroźne i znikają w ciągu kilku dni.

Yangtorp Sanktuarium

centrum medycyny chińskiej

Klasztor Shaolin

centrum kultury chińskiej

Adres Szwecja:

Yangtorp Sanctuary | Swedgrain AB
SE556562514101
Jönstorp 8133
24296 Hörby

Kontakt:

info@yangtorp.com (język angielski, szwedzki)
+46 730 – 50 37 26

yangtorp.com

Adres Polska:

Yangtorp w Polsce | Hotel Holiday Park | Polskie Stowarzyszenie Zdrowotnego Qigong De Rui | Swedgrain AB
ul. Heroldów 1 B,

01-991 Warszawa, Polska

Kontakt:

info@marcusqigong.pl (język polski)
+48 505 131 347

yangtorp.pl

Polskie Stowarzyszenie Zdrowotnego Qigonu De Rui

marcusqigong.pl