+48 505 131 347 marcus@yangtorp.nu

Kurs Qigong Sześć Tajemnych Słów (STS)

Mistrz Marcus jest Mistrzem Qigong, lekarzem oraz naukowcem z ponad 40-letnim doświadczeniem w leczeniu zgodnym z medycyną holistyczną.

Tytuł mistrzowski nadali mu mistrzowie chińscy w wyrazie najwyższego uznania dla jego praktyki terapeutycznej (Marcus Bongart jest również mnichem legendarnego klasztoru Shaolin, gdzie otrzymał imię Shi De Rui). Każdy mistrz, po otrzymaniu tytułu, ma obowiązek zaprezentować własny, oryginalny styl leczenia.

O Qigong STS

Qigong “Sześciu Tajemnych Słów” lub “Pięciu Ruchów Dłoni” to prastara chińska metoda ćwiczeń zdrowotnych posiadająca terapeutyczny charakter

Qigong “STS” liczy sobie ponad 3000 lat i w czasach historycznych nazywany był Dao Yin Shu. System ”Sześciu Tajemnych Słów”, wypracowany na przestrzeni wieków, oparty jest na mistycznych aspektach zarówno filozofii taoistycznej, jak i buddyjskiej, a także ezoteryki tybetańskiej. Ta metoda należy do ruang-gong, miękkiej odmiany Qigongu i posiada niezaprzeczalne właściwości zdrowotne.

Pojęcie ”Sześć Tajemnych Słów” często występuje w różnych opowiadaniach i mistycznych legendach dotyczących Mistrzów dokonywujacych niezwykłych, tzw. paranormalnych zdarzeń, co świadczyć może o nadprzyrodzonych właściwościach i zagadkowej mocy duchowej, którą posiadali Mistrzowie Qigoing.

Za czasów dynastii Qin metoda “Pięciu Ruchów Dłoni” przeszła radykalne zmiany, udoskonalona została przez lekarską Rodzinę Wu, która do dziś dba o zachowanie ciągłości tradycji i czystości jej przekazu. Jeszcze do niedawna system ten uważany był za wiedzę tajemną i dostępny był jedynie Mistrzom i wybranym uczniom. Wielu Mistrzów rodziny Wu wykonuje ćwiczenia ”Sześciu Tajemnych Słów” w poszukiwaniu doświadczeń zjawisk nadprzyrodzonych oraz w swojej pracy nad rozwojem duchowym.

Współczesne zastosowanie Sześciu Tajemnych Słów w leczeniu

W dzisiejszych czasach metody tej używa się często w leczeniu najróżniejszych schorzeń, w celu uregulowania energii ciała i ważnych funkcji narządów wewnętrznych pacjenta. Osiągane sukcesy ćwiczących świadczą o skuteczności działania tej metody nawet w chorobach zagrażających życiu. Dzięki holistycznemu punktowi widzenia oraz regenerującemu działaniu na ludzki system immunologiczny styl ten znalazł szerokie zastosowanie w praktyce. Efekty zdrowotne uzyskiwane przez ćwiczących zależą przede wszystkim od poprawnego przekazania tej wiedzy.

Mistrz Marcus Bongart jest jedynym człowiekiem spoza Chin, który jest spadkobiercą i protektorem systemu ”Sześć Tajemnych Słów” odpowiadającym za zachowanie ciągłości tradycji i czystości jej przekazu. Przekazuje swoja wiedzę o systemie i nadaje coroczne licencje instruktorom upoważniając ich do tradycyjnego nauczania tej metody.

Warianty Sześciu Tajemnych Słów

Metoda “Sześciu Tajemnych Słów” obejmuje dwa warianty:

dynamiczny – dong-gong (czasami nazywany wai-gong – zewnętrzny trening)

statyczny – jing-gong (czasami nazywany nei-gong – wewnętrzny trening)

Qigong dynamiczny, dong-gong (angielska nazwa – moving qigong) – ćwiczenia polegają na połączeniu powolnych lub szybkich, ale płynnych i harmonijnych ruchów z głęboką koncentracją i oddychaniem. Oddziałują one na organy wewnętrzne oraz ścięgna, szkielet, mięśnie i skórę.

Qigong statyczny, jing-gong (angielska nazwa – quiet qigong) – celem tego rodzaju ćwiczeń, jest osiągnięcie – poprzez rozluźnienie mięśni i oddalenie niepotrzebnych myśli – stanu wewnętrznej ciszy i spokoju. Pozwala to na współprace z własną podświadomością.

Ćwiczenia wykonywane są w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej, a cała uwaga skoncentrowana jest na procesie oddychania i przepływu energii wewnątrz organizmu.

W praktyce często używa się tych dwóch wariantów jednocześnie – dynamiczne ćwiczenia łączy się ze statycznymi w celu wzmocnienia terapeutycznego efektu treningu czy zabiegu.

Opis kursu Qigong Sześć Tajemnych Słów

Pełen kurs STS zaczyna się od dwudniowego kursu podstawowego dla osób początkujących, około 10 godzin wykładów, rozmów i ćwiczeń z Mistrzem Marcusem.

Te podstawy umożliwiają opanowanie ruchów i samodzielne ćwiczenie w domu.

Uczestnictwo w kolejnych kursach jest zalecane ale nie jest konieczne.

Po ukończeniu tego kursu można kontynuować wiedzę o systemie na jednodniowych kursach pogłębiających:

Część 1: poziom pogłębiony – mały obieg i wątroba

Część 2: poziom pogłębiony – serce i śledziona

Część 3: poziom pogłębiony – płuca i nerki

Część 4: poziom pogłębiony – rdzeń kręgowy i ochrona energetyczna

Powyższe części to kursy pogłębiające już zdobytą, ogólną wiedzę, wyniesioną z kursu dla początkujących. Każda kolejna część skupia się na konkretnych narządach i meridianach oraz pozwala zdobyć nowe umiejętności w stosowaniu Qigongu.

Kolejny krok to wzięcie udziału w seminarium STS poświęconym wtajemniczeniu w Mantre systemu. Spotkania są jednodniowe i jest ich cztery.

Ostatni cykl to doskonalenie systemu przewidziane są jako jednodniowe spotkania raz do roku.

Dodatkowe informacje

Wymagany podczas kursu jest biały strój. Mogą to być luźne spodnie, dresy, koszulka czy biała sukienka lub kimono. Najważniejsze, aby osobie ćwiczącej było wygodnie w tym stroju poruszać się i ćwiczyć.

Obuwie powinno być również wygodne, przewiewne, najlepiej z gumową podeszwą. Można również ćwiczyć na boso.

Czas trwania kursu podstawowego to 2 dni – dwa spotkania. Zazwyczaj jest przeprowadzany w soboty i w niedziele (Warszawa). 

Cena za dwudniowy kurs:

Osoby, które chcą kontynuować praktykę i naukę po części 3 zapraszamy do uczestnictwa w dostępnych w → innych kursach lub → warsztatach

Yangtorp Sanktuarium

centrum medycyny chińskiej

Klasztor Shaolin

centrum kultury chińskiej

Adres Szwecja:

Yangtorp Sanctuary | Swedgrain AB
SE556562514101
Jönstorp 8133
24296 Hörby

Kontakt:

info@yangtorp.com (język angielski, szwedzki)
+46 730 – 50 37 26

yangtorp.com

Adres Polska:

Yangtorp w Polsce | Hotel Holiday Park | Polskie Stowarzyszenie Zdrowotnego Qigong De Rui | Swedgrain AB
ul. Heroldów 1 B,

01-991 Warszawa, Polska

Kontakt:

info@marcusqigong.pl (język polski)
+48 505 131 347

yangtorp.pl

Polskie Stowarzyszenie Zdrowotnego Qigonu De Rui

marcusqigong.pl